مایکروسافت شیرپوینت

Microsoft Office SharePoint

مـــایـــکـــروســـافــت شــیــرپــونــت یکی از محصولات تحت وب شرکت مایکروسافت است که نخستین بار در سال ۲۰۰۱ عرضه شده‌است. شیرپوینت که با مجموعه آفیس مایکروسافت یکپارچه است به عنوان یک درگاه اطلاعاتی سازمان با قابلیت مدیریت اسناد، مدیریت و سفارشی‌سازی داده‌ها و قابلیت تعریف و مدیریت سایت‌های نامحدود ایجاد شده‌است.

دو نسخه از مایکروسافت شیرپوینت با قابلیت‌های متفاوت وجود دارد :

شیرپوینت آنلاین

 که بخشی از اشتراک آفیس ۳۶۵ است. این نسخه به مجموعه‌ای از قابلیت‌های همکاری تیمی، میزبانی فایل‌ها، مدیریت اسناد و مدیریت محتوا محدود است و به صورت دوره‌ای به روز می‌شود.

شیرپوینت سرور

که به صورت یک نرم‌افزار قابل نصب بر روی زیرساخت فناوری اطلاعات به سازمان‌ها عرضه می‌شود. این نسخه از شیرپوینت، به روزرسانی‌های کمتری دریافت می‌کند اما امکانات بیشتری را در اختیار قرار می‌دهد. شیرپوینت سرور در سه نسخه عرضه می‌شود:

  • ویرایش Foundation (به صورت رایگان)
  • ویرایش Standard
  • ویرایش Enterpriseمـــایـــکـــروســـافــت شــیــرپــونــت

مایکروسافت اعلام کرده‌است که شیرپوینت ۱۹۰ میلیون کاربر در ۲۰۰۰۰۰ سازمان در سراسر دنیا دارد.

بیشترین کاربردهای شیرپوینت در حوزه‌های زیر است :

برنامه‌های سفارشی تحت وب

cloud hosting

خدمات میزبانی فایل (ابر شخصی)

work_together

همکاری تیمی

پورتال داخلی و شبکه اجتماعی سازمانی

مدیریت محتوا و مستندات

مایکروسافت علی‌رغم پشتیبانی از زبان عربی و تقویم هجری قمری، پشتیبانی زبان فارسی و تاریخ شمسی را به شیرپوینت اضافه نکرده‌است و احتمال دارد در نسخه‌های بعدی این ویژگی افزوده شود.

ما در شرکت پژواک فناوری پویا (پیفاپکو) همه صفحات بیشمار شیرپوینت را دقیقا بر اساس کاربرد فنی آن صفحه و با دقت بسیار زیاد ترجمه نموده‌ایم. شیرپوینت یک فناوری بسیار پیشرفته برای ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌های بدون ساختار در سازمان شما است. داده‌های ساخت نایافته هر نوع اطلاعات در شرکت شما است که ساختار مشخص و از پیش تعیین شده ای ندارند. همه ما می دانیم که اطلاعات بدون ساختار بسیار زیادی در سازمان های روزانه تولید می شوند و نیاز به مدیریت و نگهداری دارند. بیش از ۷۰ درصد از داده‌های سازمانی داده‌های بدون ساختار هستند که مکان مدیریت و نگهداری این اطلاعات البته شیرپوینت است. اینجاست که اهمیت بومی‌سازی شیرپوینت مشخص می‌شود. شیرپوینت اگر درست ترجمه شود و به صورت صحیح در شرکت شما پیاده‌سازی گردد،​ کاربران شما به صورت روزانه و مستمر استفاده کننده شیرپوینت خواهند بود.

امکانات مایکروسافت شیرپوینت